Czyszczenie dywanów

Czyszczenie dywanówDywany są częstym elementem wystroju wnętrz, ich pielęgnacja to jednak tylko z pozoru prosty proces. Odkurzanie niestety często nie wystarcza – na wykładzinie z czasem mogą pojawić się plamy i zabrudzenia, a używane powszechnie odkurzacze nie zawsze radzą sobie z długim bądź gęstym włosiem. Aby utrzymać dywan w czystości – co jest istotne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych – warto zdecydować się na bardziej profesjonalne czyszczenie.

Czyszczenie dywanów – proces wieloetapowy

Aby uzyskać jak najlepszy efekt, konieczne jest przejście przez kilka etapów pozwalających na usunięcie wszystkich typów zabrudzeń – nierozpuszczalnych, rozpuszczalnych w wodzie i rozpuszczalnych chemicznie.

Przed przystąpieniem do właściwego prania, dywan musi być dokładnie odkurzony. Większość zanieczyszczeń, które chcemy usunąć, ma charakter nierozpuszczalny, czyli wymaga czyszczenia na sucho. Bardzo istotny jest dobór odkurzacza – zwykle nie przywiązujemy większej wagi do jego parametrów i wyposażenia, a tylko dzięki dużej mocy i wirującej szczotce możliwe jest uniesienie włókien i dokładne usunięcie prochu i brudu. W przypadku zbitych wykładzin lub gdy zabrudzenia znajdują się głębiej, bliżej osnowy dywanu, profesjonaliści dodatkowo stosują urządzenia podnoszące włókna i pozwalające na skuteczniejsze czyszczenie.

Kolejny proces, któremu poddawane są dywany, to rozpuszczenie brudu. Podejmowane na tym etapie działania polegają na oddzieleniu zanieczyszczenia od włókna i wpływają na końcowy efekt. Są koniecznym wstępem do czyszczenia chemicznego i nie powinny zostać pominięte.

Kluczową rolę w procesie prania odgrywają jednak zastosowane środki chemiczne, bez nich efekt z pewnością nie byłby tak zadowalający. Dzięki nim uzyskujemy całkowite oddzielenie zanieczyszczeń od włókien dywanowych w czym pomaga obniżenie napięcia powierzchniowego wody. W zależności od rodzaju zabrudzeń środki chemiczne mają swoją specyfikę działania – te o charakterze oleistym rozbijane są na drobne cząsteczki, natomiast tłuszcze zmieniane są w mydło, które można z powodzeniem rozpuścić i wypłukać z tkaniny. Dobór odpowiednich preparatów zapewnia usunięcie różnorodnych rodzajów plam i zabrudzeń, ich właściwe użycie daje wymierne rezultaty.

Zakończeniem wszelkich opisanych procesów jest suszenie. Tylko pozornie jest to etap wymagający najmniejszej uwagi – niewłaściwe postępowanie ze schnącą wykładziną na pewno negatywnie odbije się na efekcie końcowym. Ważne, by pozostawić ją nieużywaną aż do całkowitego wyschnięcia, wilgotna jest bowiem bardziej podatna na uszkodzenia i zabrudzenia. Aby przyspieszyć schnięcie, konieczne jest zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza, przy dużej wilgotności wskazane jest nawet dodatkowe ogrzewanie.

Zajmujemy się praniem chemicznym oraz ekologicznym. Na stronie znajdziesz wskazówki dotyczące prania delikatnych tkanin.

Wyposażenie pralni

Jak otworzyć pralnię chemiczną

ul. Wielicka 250, Kraków

802 659 687

kontakt@podkowa98.pl