Kierunkowskazy na lusterkach bocznych
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ruchu drogowego, każdy samochód dopuszczony do ruchu na drogach publicznych musi być wyposażony w kierunkowskazy, czyli świetlne sygnalizatory planowanej zmiany kierunku jazdy. Kierunkowskaz służy też do informowania innych uczestników ruchu o zamiarze zmiany pasa.
Kierunkowskazy muszą być umieszczone na samochodzie w taki sposób, aby były dobrze widoczne, niezależnie od tego, czy inne samochody znajdują się przed, czy za nim. Większość producentów realizuje to poprzez montowanie tych sygnalizatorów na rogach pojazdu tak, aby były one widoczne z dwóch stron. Jednak część producentów decyduje się pójść o krok do przodu i montuje dodatkowe kierunkowskazy na lusterkach. Takie rozwiązanie wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ sprawia, że zamiar zmiany kierunku jazdy jest jeszcze lepiej widoczny.
Jednak jak wszystko, kierunkowskaz na lusterku ma też swoje wady. Najważniejszą jest to, że podnosi cenę całego lusterka, a w razie jego uszkodzenia podnosi koszt naprawy. Niestety do uszkodzenia kierunkowskazu na lusterku dochodzi stosunkowo często. Lusterka są bowiem elementami samochodu, które ze względu na swoją funkcję najmocniej wystają poza obrys samochodu. Jeśli więc dojdzie do stłuczki, w której ucierpi bok pojazdu, to najczęściej uszkodzeniu ulega też lusterko. Co więcej, często dochodzi do uszkodzeń, w których tylko lusterko ulega uszkodzeniu. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej w centrach miast, gdzie uliczki są wąskie, na zatłoczonych parkingach, czy jeszcze bardziej problematycznych parkingach podziemnych.
Na szczęście wymiana kierunkowskazu w lusterku nie jest ani trudną, ani kosztowną operacją. Naszym zdaniem każdy mechanik amator poradzi sobie z taką naprawą. Jeśli więc lusterko w twoim samochodzie ulegnie uszkodzeniu i chcesz zaoszczędzić, to możesz zdecydować się na samodzielną naprawę. Dzięki temu oszczędzisz na dwa sposoby: po pierwsze możesz samodzielnie znaleźć odpowiedni kierunkowskaz w sklepie internetowym i zapłacić mniej, a po drugie nie musisz płacić mechanikowi za robociznę. Minusem takiego rozwiązania jest wyłącznie twój czas, który poświęcisz na naprawę.