24 lipca 2024

podkowa98.pl

Motocykle to nasza pasja

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego motocyklu?

Nie ma znaczenia, czy kupujesz motocykl u osoby prywatnej, sprzedawcy czy w sklepie z motocyklami, motocykle używane oferują mniej akcesoriów i gwarancji niż fabryczny model. Jeżeli interesujący cię używany rower jest sprzedawany za pośrednictwem dealera lub sklepu, możesz zdecydować się na 3-12-miesięczną gwarancję.

Jednak czasami używane motocykle mają wady, których nie można zobaczyć gołym okiem i które wychodzą na jaw po kilku kilometrach jazdy. Niektórzy sprzedawcy stosują również podstępne sztuczki, takie jak cofanie przebiegu, aby manipulować ich zużyciem. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego pojazdu najlepiej jest zawrzeć umowę ze sprzedawcą i zabrać rower do renomowanego warsztatu, gdzie będzie można go dokładniej sprawdzić.

Jakie pytania należy zadać sobie przy zakupie używanego motocyklu?

Czy miał wypadek?
Czy wszystkie elementy działają prawidłowo?
Czy istnieje historia konserwacji i napraw, które zostały przeprowadzone?
Czy istnieje konieczność przeprowadzenia w najbliższej przyszłości konserwacji? (wymiana opon, łańcuchów, hamulców, sprzęgła itd.)
Czy silnik jest całkowicie oryginalny, czy ma jakieś części zamienne?

Pierwszy kontakt ze sprzedawcą powinien dać ci pewność siebie i zaoferować wszystkie potrzebne informacje. Jeśli sprzedawca niechętnie odpowiada, uważaj to za zły znak.

Znalazłeś motocykl, który pasuje do twoich potrzeb. Po pierwszym kontakcie telefonicznym lub mailowym, zebrałeś już jak najwięcej informacji. Teraz czas iść i zobaczyć maszynę na żywo.

Sprawdź szczegóły rejestracji.

Sprawdź dokumenty rejestracyjne (lub tablice rejestracyjne) i sprawdź, czy numer VIN jest zgodny z numerem na dokumentach. Czy nie jest zgodny? Porzuć go natychmiast i skup się na znalezieniu innego. Czy to importowany motocykl? Jeśli tak, sprawdź dokładną datę.

Sprawdzić następujące punkty dotyczące silnika używanego przez motocykl:

Temperatura silnika: Kiedy przyszedłeś zrobić przegląd motocyklu, czy silnik był zimny? Odpowiedź na to pytanie może być ważna, ponieważ jeśli sprzedawca już rozgrzał silnik, może to być oznaką, że jest coś, co próbuje ukryć.

Poziom oleju: Sprawdź poziom oleju. Zbyt niski poziom oleju często wskazuje na słabą konserwację. Sprawdź kolor oleju i czy nie ma w nim osadu.

Uszkodzenia: Sprawdź, czy nie ma widocznych uszkodzeń dźwigni lub nadwozia, które mogły być spowodowane wypadkiem.

Opony: Czy opony są wystarczająco wyprofilowane i równomiernie zużyte? Jeśli opony są zbyt stare, istnieje większe ryzyko ich pęknięcia; konieczność ich wymiany jest dodatkowym kosztem, który lepiej przewidzieć przed zakupem.

Łańcuch i koła łańcuchowe: Czy zęby są jeszcze ostre, czy też są ząbkowane? Czy łańcuch ze stali nierdzewnej ma jakieś zagięcia?

Copyright © All rights reserved.