26 maja 2024

podkowa98.pl

Motocykle to nasza pasja

Jakie są dodatkowe koszty przy zakupie motocykla?

Kupiłeś swój pierwszy dwukołowy pojazd, a teraz jesteś dumnym właścicielem; już fantazjujesz o akcesoriach, ubraniu motocyklowym i kasku, który zamierzasz kupić. Ale zanim do tego przejdziesz, jakie inne koszty powinieneś rozważyć? Posiadanie motocykla może kosztować średnio od 2000 zł rocznie wzwyż. Więc jeśli masz zamiar mało na nim jeździć i ma służyć jako wystawa w garażu, być może powinieneś wypożyczenie kupno roweru. Nie tylko jest to tańsze, ale za każdym razem da ci dostęp do innego modelu.

Ubezpieczenie.

Kiedy jeździsz motocyklem, masz obowiązek go ubezpieczyć. Koszt ubezpieczenia zależy od zakresu ubezpieczenia (OC, Rozszerzona OC lub Wszystkie Ryzyka), wartości motocyklu i i twojej historii wypadków.

Konserwacja.

Ponieważ motocykle są wystawione na działanie pogody i terenu. W przeciwieństwie do samochodu, to normalne, że musimy inwestować więcej czasu i pieniędzy w ich utrzymanie. Jest to zazwyczaj największy dodatkowy wydatek dla właścicieli motocykli, zwłaszcza jeśli twój pojazd jest stary. Powinieneś spodziewać się wydać około 1000 – 4000 złotych rocznie. W zależności od liczby przejechanych kilometrów, konieczne są regularne przeglądy, nowa opona przednia po 10.000 km, nowa opona tylna po 8.000 km, regularna wymiana oleju, klocków hamulcowych itd. Upewnij się więc, że odłożyłeś wystarczająco dużo pieniędzy, aby umożliwiły ci przeprowadzenie konserwacji, tak aby twój motocykl był i pozostawał w optymalnym stanie.

Jaka jest najlepsza marka motocykli?

Paliwo.

Bez paliwa motocykl nie wystartuje i nie zabierze cię do tych wszystkich miejsc, o których marzysz. Chyba że, oczywiście masz motocykl elektryczny. Tak czy inaczej, nawet motocykle elektryczne potrzebują stałych inwestycji w energię elektryczną aby móc jeździć. Większość motocykli potrzebuje nieskończenie mniejszej ilości paliwa niż samochód. Spójrz na to w ten sposób: poziom szczęścia w przeliczeniu na litr paliwa jest znacznie wyższy w przypadku nowego motocyklu.

Sprzedaż motocyklu.

Nie jest to konkretny koszt, który trzeba będzie ponieść, jednak należy wziąć pod uwagę zużycie. Im starszy jest twój motocykl i im więcej kilometrów przejechał na, tym większą wartość traci. Jeśli w dowolnym momencie zdecydujesz się na sprzedaż i wprowadzenie go na rynek wtórny, to zużycie, którego doznał, będzie bardzo ważnym elementem przy określaniu jego wartości. Nie możesz go sprzedać za ten sam lub podobny koszt.

Kask motocyklowy i odzież.

Oprócz zakupu motocykla należy rozważyć akcesoria w ramach zakupu, a zatem uznać je w ramach swojego budżetu za koszt stały. Kaski są obowiązkowe z mocy prawa (a wierzcie nam, nie chcecie na tym oszczędzać). Z kolei odzież motocyklowa to nie tylko opcja estetyczna, ale także część Twojego bezpieczeństwa. Na motocyklu jesteś całkowicie bezbronny, twoje ciało jest odsłonięte i nie powinieneś skąpić na elementach bezpieczeństwa. Upewnij się, że odłożyłeś pieniądze na zakup dobrego kasku, dobrej kurtki, spodni i butów motocyklowych.

Zamki / Zabezpieczenia.

Motocykle są bardzo dobrym łupem dla złodziei; są w zasięgu wzroku, ich części można łatwo zdemontować i bardzo łatwo je sprzedać oddzielnie. Większość motocykli nie waży tak dużo, że uniemożliwiają niektórym złodziejom ich podniesienie i włożenie bezpośrednio do furgonetki. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie motocyklu, nie tylko za pomocą łańcucha, który blokuje pewne elementy, ale również za pomocą alarmu lub innych bardziej zaawansowanych środków bezpieczeństwa.

Parking.

W dużych miastach większość ludzi nie ma własnego podwórka lub garażu, w którym mogliby zaparkować swoje pojazdy. Oczywiście, najczęstszą opcją jest zaparkowanie na chodniku. Jeśli jednak chcesz zapewnić motocyklowi większe bezpieczeństwo, a jednocześnie uchronić go przed pogodą i wandalizmem, najbardziej zalecaną opcją jest wynajęcie parkingu. Wiąże się to oczywiście z dodatkowym wydatkiem, który należy uwzględnić w rocznym budżecie na utrzymanie.

Jak widać, oprócz zakupu motocykla, istnieje wiele kosztów, które należy wziąć pod uwagę. Upewnij się więc, że nie wydasz całego swojego budżetu na pojazd, abyś miał wystarczająco dużo pieniędzy na inwestycje w ważne dodatki, takie jak kaski, ubrania i konserwację.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.