13 czerwca 2024

podkowa98.pl

Motocykle to nasza pasja

Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie nowego motocyklu?

Kupując nowy motocykl można zaoszczędzić sobie trudu sprawdzania go pod kątem zarysowań lub ukrytych usterek, które są powszechne w używanych motocyklach. Nie oznacza to jednak, że nie należy być krytycznym wobec nowych modeli; nie wszystkie marki oferują dobre maszyny za uczciwą cenę.

Aby ustalić, czy nowy motocykl w pełni odpowiada twoim potrzebom i życzeniom, ważne jest odbycie jazdy próbnej. Na to należy zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej:

Zwrotność.

Jakie masz odczucia? Czy jest odpowiedni do twojej budowy ciała i postawy? Czy czujesz się pewnie siebie? Czy motocykl porusza się płynnie i wygodnie, zwłaszcza na zakrętach?

Przyspieszenie.

Czy motocykl ma taką moc, jakiej oczekujesz? Jak wygląda przyspieszenie, czy silnik uruchamia się płynnie, czy jest niekontrolowany? Należy pamiętać, że charakter motocyklu zależy również od liczby cylindrów: 4-cylindrowy często przyspiesza płynniej niż 1- lub 2-cylindrowy.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego motocyklu?

Hamowanie.

Poszukaj odcinka z dużą ilością miejsca i przetestuj hamulce z różnymi rodzajami hamowania. Czy po naciśnięciu hamulca działa on płynnie, ale skutecznie? Jak długo trwa całkowite zatrzymanie pojazdu?

Aerodynamika.

Jeśli twoim celem jest jazda z dużą prędkością (dozwoloną przez prawo) i po niekończących się drogach, aerodynamika jest niezbędna. Ogólnie rzecz biorąc, motocykle mają wysoki opór, więc mają raczej ujemny współczynnik aerodynamiczny.

Pozycja i komfort siedzenia.

Jaka jest pozycja siedzenia na motocyklu? Czy można wygodnie sięgać do ziemi stopami? Zwróć uwagę, czy nogi nie są zbyt wysoko, gdy opierasz je na siedzeniu. Należy pamiętać, że typ motocykla jest decydujący dla jazdy w tej czy innej pozycji; motocykle sportowe i turystyczne są bardzo różne pod względem komfortu, ponieważ są przeznaczone do bardzo różnych zastosowań. Poza osobistymi upodobaniami estetycznymi, zadaj sobie pytanie, czy zastosowanie, jakie zamierzasz mu dać, usprawiedliwia wybór tego czy innego modelu.

Copyright © All rights reserved.